24 September 2015

Nebelhorn Trophy 2015 - Entries and where to watch


The 2015 Nebelhorn Trophy is a senior international figure skating competition in the 2015–16 season. Part of the ISU Challenger Series, it is held on 24–26 September 2015 at the Eislaufzentrum Oberstdorf. Medals are awarded in men's and ladies' singles, pair skating, and ice dancing.

Men

1 Andrew DODDS AUS 1
2 Elladj BALDE CAN 2
Christophe BELLEY-LEMELIN CAN 2 S
3 Michal BREZINA CZE 3
4 Valtter VIRTANEN FIN 4
5 Florent AMODIO FRA 5
Chafik BESSEGHIER FRA 5 S
6 Alexander BJELDE GER 6
7 Paul FENTZ GER 6
8 Peter LIEBERS GER 6
9 Franz STREUBEL GER 6
10 Phillip HARRIS GBR 7
11 Conor STAKELUM IRL 8
12 Julian Zhi Jie YEE MAS 9
13 Artur GACHINSKI RUS 10
14 Konstantin MENSHOV RUS 10
Alexander PETROV RUS 10 S
15 Marcus BJÖRK SWE 11
16 Max AARON USA 12
17 Grant HOCHSTEIN USA 12
Jordan MOELLER USA 12 S
Sean RABBITT USA 12 S

Ladies



1 Kailani CRAINE AUS 1
2 Brooklee HAN AUS 1
3 Alaine CHARTRAND CAN 2
4 Kaetlyn OSMOND CAN 2
Veronik MALLET CAN 2 S
Roxanne RHEAULT CAN 2 S
5 Elizaveta UKOLOVA CZE 3
6 Gerli LIINAMÄE EST 4
7 Karoliina LUHTONEN FIN 5
8 Juulia TURKKILA FIN 5
9 Lutricia BOCK GER 6
10 Lea Johanna DASTICH GER 6
11 Nathalie WEINZIERL GER 6
12 Mariko KIHARA JPN 7
13 Niki WORIES NED 8
14 Julia SAUTER ROU 9
15 Alena LEONOVA RUS 10
16 Matilde GIANOCCA SUI 11
17 Tanja ODERMATT SUI 11
18 Courtney HICKS USA 12
19 Mirai NAGASU USA 12
Ashley CAIN USA 12 S
Hannah MILLER USA 12 S

Pairs

1 Paris STEPHENS / Matthew DODDS AUS 1
2 Julianne SEGUIN / Charlie BILODEAU CAN 2
Brittany JONES / Joshua REAGAN CAN 2 S
3 Vanessa JAMES / Morgan CIPRES FRA 3
4 Minerva Fabienne HASE / Nolan SEEGERT GER 4
5 GER TBA 1 / GER TBA 1 GER 4
6 Mari VARTMANN / Ruben BLOMMAERT GER 4
7 Amani FANCY / Christopher BOYADJI GBR 5
8 Tatiana VOLOSOZHAR / Maxim TRANKOV RUS 6
9 Madeline AARON / Max SETTLAGE USA 7
10 Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM USA 7
Tarah KAYNE / Daniel O SHEA USA 7 S

Ice Dance

1 Lauren COLLINS / Shane FIRUS CAN 1
2 Alexandra PAUL / Mitchell ISLAM CAN 1
Brianna DELMAESTRO / Timothy LUM CAN 1 S
Nicole ORFORD / Asher HILL CAN 1 S
Carolane SOUCISSE / Simon TANGUAY CAN 1 S
3 Lorenza ALESSANDRINI / Pierre SOUQUET FRA 2
4 Kavita LORENZ / Panagiotis POLIZOAKIS GER 3
5 Katharina MÜLLER / Tim DIECK GER 3
6 Jennifer URBAN / Sevan LERCHE GER 3
7 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA 4
8 Natalia KALISZEK / Maksim SPODIREV POL 5
9 Katarina PAICE / Yuri EREMENKO SUI 6
10 Alisa AGAFONOVA / Alper UCAR TUR 7
11 Anastasia CANNUSCIO / Colin MCMANUS USA 8
12 Madison CHOCK / Evan BATES USA 8
Kaitlin HAWAYEK / Jean-Luc BAKER USA 8 S



EVENT SCHEDULE (CET)
             
Thursday, September 24th, 2015

                14:00 h    Ice Dance Short Dance
                16:30 h    Pairs         Short Program
                20:00 h    Men          Short Program

Friday, September 25th, 2015

                11:30 h     Ladies      Short Program
                14:45 h     Pairs         Free Skating
                19:00 h     Men          Free Skating

Saturday, September 26th, 2015

                10:30 h     Ladies       Free Skating
                14:00 h     Ice Dance  Free Dance
                                       
                20:30 h     Exhibition




Entries / Results

No comments:

Post a Comment